Přišli jste po ránu do kuchyně a do nosu vás okamžitě udeřil nepříjemný odér. Okamžitě jste se začali po příčině a místu, odkud se ten nevábný smrad line. Nejčastějším ohniskem zápachu v kuchyně je bezesporu dřez. Jak si poradit se dřezem, který nevábně zapáchá a co vám v takové situaci pomůže?
Když si vzpomenete na doby vašeho dětství, určitě si vybavíte klasický gumový zvon, který měli doma asi úplně všichni. V dnešní době by se mohlo zdát, že této klasické pomůcce dávno odzvonilo – není to ale pravda. Mnoho z nás na ni nedá dopustit a v domácnosti nám tak rozhodně nesmí chybět. Gumový zvon představuje první a zároveň efektivní pomoc pro jakoukoli výlevku. Díky pumpování vytvoříte ve výlevce tlak, který vytáhne nečistoty, jež brání v pořádném odtoku.
Pokud první pomoc v podobě zásahu gumového zvonu nepomůže, nastává čas na rozebrání sifonu. Mechanické čištění odpadu může být pro někoho noční můra. I když se na první pohled zdá, že jde o úkol, který není kdovíjak náročný na provedení, ne každý se do něho chce pouštět svépomocí.
Pokud jste manuálně zruční, pusťte se do toho sami. Nezapomeňte si pod sifon připravit kbelík a mějte po ruce také hadr. Kdo se ale na mechanické vyčištění odpadu necítí, měl by povolat na pomoc specializovanou firmu. Pro zkušeného profesionála je takový úkol otázkou několika málo minut.
Možná vůbec nejlepší je snažit se zápachu linoucí muset dřezu předcházet. To lze například tím, že budete v dřezu používat sítko. Tohle pomocníka seženete opravdu za pár korun, přitom za vás odvede spoustu práce. V kuchyňském dřezu sítko zachytí nejen kousky houbičky, ale také drobky z talířů, zlomky kostí nebo skořápky, poradí si také se ztuhlým tukem.
Odpad byste měli také pravidelně čistit. Ideálně jednou za 14 dní, maximálně však jednou do měsíce, propláchněte odpad speciálními přípravky, které se postarají o odstranění usazenin, jež by mohly bránit odtoku a také by mohly být příčinou nevábného zápachu.